Úvaha nad novou vyhláškou o pohybu psů v Praze

12. 08. 2015

Návrh nové vyhlášky o pohybu psů na území hlavního města Prahy, vychází zřejmě z toho, že majitel psa a velmi pravděpodobně i všichni ostatní, jsou nezodpovědní hlupáci.

Úvaha nad novou vyhláškou o pohybu psů v Praze

Návrh nové vyhlášky o pohybu psů na území hlavního města Prahy, vychází zřejmě z toho, že majitel psa a velmi pravděpodobně i všichni ostatní, jsou nezodpovědní hlupáci, kteří nejsou schopni samostatného myšlemí a rozhodování. Tvůrce vyhlášky totiž nejlépe ví, co je pro vás, vašeho psa a všechny ostatní nejlepší. Pěkně rozdělí, kde se kdo bude procházet.

Co mne ale na celém dílku zaujalo nejvíce, je zákaz pohybu psa na cyklostezce. Už jsem si pomalu zvykla, že cyklista je polobůh, pro kterého je třeba vybudovat síť stezek za, někdy s prominutím, více jak přemrštěné náklady. Co když má ale polobůh psa? Tím si to cyklista u našich vševědů pokazil a musí cyklostezku opustit. Samozřejmě, že nikdo nevenčí psa na červeném pruhu pro cyklisty, namalovaném na okraji hlavní silnice, spousta cyklostezek je ale i v parcích a lesoparcích, kde se pes může za kolem krásně proběhnout, a to je právě to rozhodnutí, které by měl udělat jeho pán a ne magistrátní úředník.

Očekávala bych od města vstřícnější postoj, když jsou majitelé psů již tak znevýhodněni poplatkem, který není ničím jiným než další daní, ze které se platí úklid i po ostatních. Jenže to budou muset nejdříve vytvořit občanské sdružení, rozuměj nátlakovou skupinu s vlivem na magistrát. Většina „pejskařů“ jsou běžní, slušně vychovaní lidé, kteří se automaticky starají o bezpečnost psa i okolí, uklízí po svém psu exkrementy, i když mají vlastně úklid zaplacený, a jejich psi dělají město veselejším. S problémovými majiteli psů nám nepomůže žádná nová vyhláška, budou ji ignorovat stejně, jako ignorují již platné zákony, kterými je definována povinnost majitele zabezpečit si psa tak, aby nezpůsobil žádnou škodu či újmu na zdraví. Tady bych spíš doporučila zvednout městské strážníky od monitorů, na nichž sledují, kdo kde zaparkoval, a poslat je na ulici. Tam můžou vymáhat dodržování již platné právní úpravy.