Praha: Dotace opět jen pro vybrané

25. 06. 2015

Vedení města Prahy ohrožuje férovou soutěž mezi podnikateli. Rozhodlo totiž o poskytnutí 50 milionů korun z peněz daňových poplatníků pro hrstku vybraných podnikatelů ve městě.  

Praha: Dotace opět jen pro vybrané

Svobodní podporují férovou soutěž malých podniků, kdy žádný z nich není z veřejných peněz zvýhodněn před ostatními. Dotace tohoto typu vytvářejí prostor pro korupci a neblaze ovlivňují konkurenceschopnost podniků, které fungují dále bez dotací.

„Namísto toho, aby firmy rovnou investovaly do svého rozvoje, vynakládají peníze na psaní žádostí o dotace. Ti, kteří se rozhodnou nežádat o dotace, platí své konkurenci skrze daně její rozvoj. Kam se vytratila férová soutěž?“ ptá se pražská místopředsedkyně Svobodných Tereza Sladkovská. Největší podporu hodnotící komise získala firma zajišťující 3D tisk, pekárna nebo třeba minipivovar. „O životaschopnosti podniků už tolik nerozhodují zákazníci, ale spíše hodnoticí dotační komise,“ doplnila Sladkovská.

Svobodní věří, že veřejné peníze se dají vynakládat smysluplnějším způsobem, třeba do čistoty ulic nebo opravy silnic, které pak slouží všem občanům.