Podivné podnikatelské prostředí

19. 10. 2015

V České republice máme mnoho malých podnikatelů. Stát však nevytváří žádné podmínky, ve kterých by se jim mohlo dařit. 

Podivné podnikatelské prostředí

V České republice máme mnoho malých podnikatelů. Stát však nevytváří žádné podmínky, ve kterých by se jim mohlo dařit. V České republice jsou druhé nejhorší podmínky pro začínajícího podnikatele z celé Evropské unie, a všichni dobře víme, jak na tom sama Evropská unie je. Za námi je v pomyslném žebříčku jen Španělsko. Problém nejen začínajících podnikatelů, ale i podnikatelů malých, živnostníků či s.r.o., kteří zaměstnávají přibližně 15 lidí a mají obrat do 30 milionů, je nedostupnost úvěrů, velice nestabilní prostředí, které se neustále mění. Například v oblasti daní došlo ke změně během pěti let dvakrát. Ještě v prosinci podnikatel nevěděl, jaké bude DPH od nadcházejícího roku. Dalším velkým mínusem jsou dotace velkým podnikatelům. Kde jsou rovné podmínky? Velké firmy vůbec nechtějí spolupracovat s malými podnikateli. Tato situace je důvodem, že v České republice začalo podnikat pouhých 15 % obyvatel. V České republice se v prvních pěti letech podnikání udrží pouhých 22 % začínajících podnikatelů a evropský průměr je 50 %.

Pro podnikatele jsou tragické časté výkyvy daňového systému a přibývající nároky na byrokracii. Otázka ručení za DPH, nově také kontrolní hlášení DPH, nebo elektrické registrační pokladny. Stát přenáší povinnosti na podnikatele. Kdo a kdy bude ručit za nezaplacené faktury?

Jestli si stát myslí, že tímto omezí podvody a krádeže, tak já si to nemyslím. Jenom bude další náklad pro poctivé podnikatele. Jsem zvědavý, kolik to bude jednotlivého podnikatele stát a jaký bude přínos pro stát. Nepoctivý podnikatel to zase obejde.

Čekám, kdo konečně začne vylepšovat podnikatelské prostředí, kdo začne odbourávat byrokracii, kdo se postará, aby dotace nebyly jen pro někoho, a kdo změní měnovou politiku, kterou držíme jenom pro nějakou část podnikatelů.

 

- autorem článku je Tomáš Brotánek, člen na Praze 12 a lídr do posledních komunálních voleb