I v roce 2018 bude Praha přešlapovat na místě

06. 12. 2017

Rok se s rokem sešel a kromě adventního času a čekání na Ježíška nastává období schvalování rozpočtů na rok příští. Zastupitelstvo hl. m. Prahy tak učinilo minulý týden a bohužel při podrobnějším prostudování rozpočtu je zřejmé, že nás nečeká optimistická budoucnost.

I v roce 2018 bude Praha přešlapovat na místě

Je smutné, že musím opakovat slova z loňského komentáře k rozpočtu, že takto rozpočet v době ekonomického růstu vypadat nemá. Jsou zvyšovány běžné výdaje, naopak ty kapitálové stagnují. Jedná se tak o „projídací rozpočet“.

Oproti loňskému roku se běžné výdaje zvyšují o rovné 4 miliardy Kč, celkem tak budou činit 53,5 miliard Kč. Toto jsou finance určené na běžný chod města a úřadu a jejich „vyhazování z oken“ obyvatelé Prahy nikterak nezaznamenají. Oproti tomu kapitálové (investiční) výdaje činí pouhých 16,7 miliard Kč.

Částka určená na kapitálové výdaje tak dává správně tušit, že potřebných velkých dopravních projektů se Pražané opět nedočkají. O radiálách či vzniku nových záchytných parkovišť P+R si můžeme nechat jenom zdát. Namísto toho se bude investovat 140 milionů Kč do projektu ICT Smart Cities a další miliony do příprav nových pavilonů v ZOO Praha, které nás ve výsledku přijdou na více jak čtvrt miliardy Kč.

Zjednodušeně lze říci, že investiční akce zůstávají v posledních letech ve „statusu quo“, v rozpočtu jsou uvedeny s nějakou drobnou částkou, aby z rozpočtu nevypadly a mohl je v budoucích letech zodpovědný hospodář začít realizovat. Kdo však tím zodpovědným (a odvážným) hospodářem bude? Současná pražská politická elita ukazuje, že si na toto netroufne. Jsou zde však Svobodní, kteří jsou připraveni se od podzimu roku 2018 ujmout vlády nad hlavním městem a spustit v Praze výstavbu potřebné infrastruktury, která pomůže nám všem. Do té doby se zatím můžete konejšit tím, že se jisto jistě zlepší efektivita úřadu, když se v roce 2018 plánuje navýšení o 25 zaměstnanců.

 

Autor: Tomáš Štampach, předseda pražských Svobodných, zastupitel MČ Praha 3 a předseda Výboru finančního ZMČ Praha 3